KOS Motorsport

o sporcie motorowym i nie tylko

Czym jest i do czego służy pompa paliwa?

- Posted in Technika samochodowa by

tankowanie paliwa w samochodzie

Rzecz jasna przedłużenie okresu użytkowania pompy paliwa jest problemem, na który należałoby zerknąć z o wiele rozleglejszej perspektywy by zdać sobie sprawę z możliwości funkcjonujących w tym wymiarze. W szczególności pompa paliwa jest perspektywą nad wyraz przydatną i efektywną biorąc pod uwagę jej możliwości.

Do czego służy pompa paliwa?

Mnóstwo kierowców nie ma bladego pojęcia jaką rolę odgrywa pompa paliwa https://www.ivecosklep.pl/pl/c/Pompy-paliwa/160, a tym samym niewiele wie o jej zadaniach czy zastosowaniu. Czytelne wszak jest iż pompa paliwa odgrywa przewodnie znaczenie jeżeli chodzi o przepompowanie paliwa ze zbiornika wprost do wtryskiwacza, a zatem cylindra - w sposób najbardziej optymalny. Da się przeto oznajmić, iż jej misją jest nic innego jak obwarowanie odpowiedniego ciśnienia paliwa.

Odróżniamy tego rodzaju pompy paliwowe jak:

Sekcyjne – te pompy paliwowe zaliczają się do podstawowej grupy pomp wykorzystywanych przy hydraulicznym wtrysku paliwa. Złożone są one z całego układu pomp tłoczących zwanych powszednio sekcją wtryskową. Każda z nich obsługuje określony cylinder, a poprzez powiązanie przez listwę zębatą optymalnie doprowadza paliwo.

Pompy paliwowe sekcyjne zrobione są przeważnie z przewodu paliwowego, cylindra pompy, tłoczka, listwy zębatej i wtryskiwacza, korektora dawki paliwa, zaworu odcinającego, a także przewodu wysokociśnieniowego. Na podobnego typu pompy natrafimy wyłącznie w bardziej starych typach pojazdów, gdyż ze względu na nie spełnianie współczesnych norm emisji spalin zastąpione zostały wysokoprężnymi pompami paliwa, które użytkuje się po dziś dzień.

Pompy paliwowe wysokoprężne – rozbijamy je na rzędowe oraz rotacyjne, najczęściej zastosowanie w praktycznym użytkowaniu mają te drugie gdyż są lżejsze, jak również bardziej nowoczesne.

Pompa paliwowa funkcjonuje w nieskomplikowany sposób: tarcza zbierakowa jest napędzona wałkiem silniczka elektrycznego, który napiera na rolki mające odpowiednie wyżłobienia, bezpośrednio do samej bieżni. Mieszczące się pomiędzy nimi paliwo ulega nagromadzeniu, dzięki czemu wzbiera jego ciśnienie. Naturalnie przed zbyt dużym wzrostem ciśnienia strzeże nas zawór przelewowy, jakiego najistotniejszym zadaniem jest nie dopuścić do okoliczności przelewania się samego paliwa w chwili wzrostu jego ciśnienia. Użycie tutaj ma też urządzenie rozruchowe, jakie odpowiada za kąt wyprzedzenia samego wtrysku.

Możliwe jest przeto stwierdzenie, że pompa paliwa to niezmiernie istotny składnik w obrębie całego układu paliwowego samochodu. Ponadto jest to jeden z takich, który jest wprost odpowiedzialny za przemieszczenie paliwa ze zbiornika do poszczególnych cylindrów, a więc co logiczne pełni nadzwyczaj znaczącą funkcję.